Správné nastavení teploty v domácnosti: Tipy, které pomohou ušetřit

Jednou je doma zima, podruhé přetopeno. Bojujete s nastavením teploty, ale i s vyšší částkou ve vyúčtování? Přitom to tak být nemusí. Nastavte systém vytápění tak, abyste konečně dosáhli optimálního tepelného komfortu, a přitom snížili náklady. Poradíme vám, jak na to.

Zdroj foto: Atlas / Adobestock.com

Poznejte svůj topný systém

Efektivní vytápění začíná u porozumění topnému systému. Většina domácností používá radiátory s termostatickými hlavicemi, jejichž správné nastavení může snížit náklady až o 15 %. Ovšem málokdo skutečně ví, jak je řádně nastavit.

Jak jste na tom vy, víte, jak funguje termostatická hlavice? Uvnitř se nachází čidlo reagující na teplotu v místnosti. Když teplota stoupne nad nastavenou hodnotu, roztažná látka v čidle uzavře ventil a omezí průtok teplé vody do radiátoru. Při poklesu teploty se ventil opět otevře. Následující tabulka ukazuje souvislost mezi stupni na hlavici a teplotou v místnosti.

Stupně na termostatické hlavici Orientační teplota v místnosti
1 14 až 16 °C
2 16 až 20 °C
3 20 až 23 °C
4 23 až 25 °C
5 26 až 29 °C

Rozdělte dům na tepelné zóny

Co z daných čísel vyplývá? Místo častého otáčení nastavte hlavici na komfortní teplotu a nechte ji pracovat samostatně. Optimální teplota pro obývací prostory je 20–22 °C, pro ložnice 18–20 °C. Na hlavici to obvykle odpovídá číslům 2–3. Na chodbách a v méně využívaných prostorách můžete nastavení ještě snížit. Tímto „zónováním“ tepelného komfortu můžete ušetřit až pětinu nákladů oproti celoplošnému vytápění.

Zapojte chytré technologie

Moderní termostatické hlavice jsou vybaveny digitálním displejem s možností nastavení denních či týdenních scénářů. Totéž umějí chytré termostaty. Omezují vytápění v noci či v době, kdy jste v práci. Analyzujte své návyky a vytápění přizpůsobte svým potřebám. Domácnosti využívající chytré technologie ušetří 10–15 % nákladů na vytápění oproti klasické regulaci. Navíc díky připojení zařízení k internetu můžete teplotu kontrolovat a měnit i na dálku přes mobilní aplikaci.

Odhalte plýtvání teplem

Efektivitu vytápění ovlivňuje také řada méně známých faktorů. Vlhkost vzduchu mezi 40–60 % umožňuje snížit teplotu o 2–3 °C při zachování stejného pocitu tepla. Správné rozmístění nábytku může zlepšit cirkulaci tepla až o 30 %. Nezakrývejte proto radiátory nábytkem, ale ani závěsy. Večer stahujte žaluzie nebo rolety. Vytvoříte tak dodatečnou izolační vrstvu. Investice do kvalitního těsnění oken a dveří se rovněž rychle vrátí v podobě nižších účtů za energie. Samozřejmostí by mělo být pravidelné odvzdušňování radiátorů.

Zdroje:
https://www.estav.cz/cz/8620.termostaticky-ventil-teplotu-neridi-jak-funguje-a-k-cemu-slouzi

https://vytapeni.tzb-info.cz/uspory-energie-v-domacnostech/24596-jak-usetrit-s-termostatickym-ventilem

https://www.drevoastavby.cz/vse-o-drevostavbach/stavba-drevostavby/vytapeni-a-vzduchotechnika/6549-jak-si-v-dome-nastavit-spravnou-teplotu

https://www.ceskestavby.cz/clanky/proc-chytre-termostaty-nesetri-energii-za-hloupa-selhani-nemuze-technika-potvrzuje-studie-31615.html

 

Komentáře

Komentáře